RX-8564LC:B0 PURE SN
| Manufacturer Part Number | RX-8564LC:B0 PURE SN |
|---|---|
| Manufacturer | EPSON |
| Detailed Description | IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12VSOJ |
| Package | 12-VSOJ |
| In Stock | 21103 pcs |
| Data sheet | RX-8564LC Datasheet |
Reference Price (In US Dollars)
| 1 | 10 | 25 | 100 | 250 | 500 |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.486 | $2.232 | $2.11 | $1.829 | $1.735 | $1.557 |
Delivery Time
Components-House.com is a Reliable Stocking Distributor of Electronic Parts. We specialize in all EPSON series electronic components. We have 21103 pieces of EPSON RX-8564LC:B0 PURE SN in stock available now. Request a quote from electronics components distributor at Components-House.com, our sales team will contact you within 24 hours.
RFQ Email: info@Components-House.net
RFQ Email: info@Components-House.net
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Voltage - Supply, Battery | - |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 5.5V |
| Type | Clock/Calendar |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Supplier Device Package | 12-VSOJ |
| Series | RX-8564LC |
| Package / Case | 12-TFSOJ (0.094', 2.40mm Width) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Memory Size | - |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial |
| Features | Alarm, Leap Year |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.65µA ~ 0.8µA @ 2V ~ 5V |
Recommended Products
-
RX-8571NB:B3PURESN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 22SONEPSON -
RX-8571LC:B PURE SN

5+/-23PPM RTC BULK - CUT TAPEEPSON -
RX-8571SA:B0 PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14SOPEPSON -
RX-8035SA:AC0 PURE SN

IC RTC TIME EVENT REC I2C 14SOPEPSON -
RX-8035SA:B0

IC RTC EVENT REC I2C 14-SOPEpson -
RX-8035SA:AA3:PURE SN

IC RTC TIME EVENT REC I2C 14SOPEPSON -
RX-8564LC:B3 PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12VSOJEPSON -
RX-8571LCB0 PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12VSOJEPSON -
RX-8571SA:B PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14SOPEPSON -
RX-8035SA:AC3 PURE SN

IC RTC TIME EVENT REC I2C 14SOPEPSON -
RX-8564LCB PURE SN

DESC IC REAL TIME CLOCKEPSON -
RX-8035SA:AA0:PURE SN

IC RTC TIME EVENT REC I2C 14SOPEPSON -
RX-8571LC:B3 PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12VSOJEPSON -
RX-8035SA:AC PURE SN

IC RTC TIME EVENT REC I2C 14SOPEPSON -
RX-8571SA:B3 PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14SOPEPSON -
RX-8035SAB0 PURE SN

IC RTC TIME EVENT REC I2C 14SOPEPSON -
RX-8035SA:B PURE SN R

IC RTC TIME EVENT REC I2C 14SOPEPSON -
RX-8035SA:AA PURE SN

IC RTC TIME EVENT REC I2C 14SOPEPSON -
RX-8035SA:B3 PURE SN

IC RTC TIME EVENT REC I2C 14SOPEPSON -
RX-8571LC:B0 PURE SN

IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12-VSOJEpson
